Szeroko pojętą branżą beauty, jak chyba większością, rządzi moda i marketing. I choć mezoterapia to metoda znana już od dobrych kilkunastu lat, właśnie teraz przeżywa swój złoty czas. W związku z tym postanowiłam zająć się właśnie tym tematem i usystematyzować nieco szeroko płynące do nas informacje odnośnie tej metody.

Co to jest mezoterapia?

Jest to miejscowy, nie-chirurgiczny zabieg, mający na celu dostarczenie substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych bezpośrednio do skóry właściwej.

budowa skóry
budowa skóry

Sposób w jaki te substancje są dostarczane określa nam rodzaj mezoterapii: igłowa, mikroigłowa lub bezigłowa.

 

Mezoterapia igłowa

Polega na wstrzyknięciu bezpośrednio do skóry właściwej odpowiednich substancji za pomocą strzykawki.  Nakłucia wykonuje się równomiernie i punktowo.
Aby zabieg był krótszy, a tym samym przyjemniejszy dla klienta można wykorzystać specjalistyczny pistolet, który zapewnia bardzo precyzyjne i równomierne podanie preparatu. Dzięki temu okres rekonwalescencji skraca się do minimum. Spada prawdopodobieństwo wystąpienia siniaków, a pęcherzyki powstałe po podaniu serum znikają dużo szybciej lub są w ogóle niewidoczne.  Ja w swoim gabinecie wykorzystuję nowoczesny pistolet Meso-Gun.

Mezoterapia mikroigłowa

To zabieg oparty na „dziurkowaniu” skóry.  Ja pracuję na urządzeniu Dermapen, który automatycznie, pulsacyjnie nakłuwa skórę kilkunastoma małymi igiełkami jednocześnie. Dzięki temu serum, które chcemy wprowadzić ma ułatwioną drogę, w głąb. Dodatkowo po zabiegu organizm musi zasklepić powstałe dziurki i zaczyna produkować nowe włókna kolagenowe.

Kiedyś stosowano słynne dermo-rollery.  Nie jest to jednak dobra metoda. Przymocowane do rolki igły nikły nie wkłuwają się w skórę pod kątem prostym – przeciwnie rozcinają ją. Przez to tworzą się długie lecz płytkie „dziurki”, które goją się gorzej, a produkt nie dostaje się do skóry właściwej.

Mezoterapia bezigłowa

Jest to metoda nieinwazyjna i bezbolesna. Technika ta wykorzystuje tworzenie kanałów w błonach komórkowych pod wpływem pola elektromagnetycznego. Dzięki temu podczas zabiegu możliwy jest transport składników aktywnych w głąb skóry. Po wyłączeniu urządzenia powstałe kanały zanikają i nadal tworzą ciągłą strukturę skóry. Więcej szczegółów TUTAJ.

Która najlepsza?

Na koniec nasuwa się pytanie, która metoda jest najlepsza? I tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno z doświadczenia mogę powiedzieć, że mezoterapia bezigłowa da nam efekty najdelikatniejsze. Jeśli chodzi o różnicę między pozostałymi metodami, część ekspertów uważa, że efekty po mezoterapii igłowej i mikroigłowej są identyczne. Byłam nawet swego czasu na seminarium naukowym, na którym doktor wykonał klientce na lewej połowie twarzy jedną technikę, a na prawej drugą. Za jednym razem. Moim zdaniem za pomocą mezoterapii igłowej jesteśmy w stanie dostarczyć skórze więcej serum niż dermapenem, jednak końcowe rezultaty są bardzo indywidualne.

Dodaj komentarz