Loading...

Przebarwienia - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

4 września 2023
Udostępnij post:
Przebarwienia - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Nieestetyczne plamy na twarzy, dekolcie lub dłoniach to zmora niejednej kobiety. Niestety mimo powszechności tego zjawiska, skuteczne pobycie się problemu jest bardzo trudne i długotrwałe.

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienie jest to miejscowe nagromadzenie zbyt dużej ilości barwnika, wynikające z obrony organizmu przez szkodliwymi bodźcami. Wbrew ogólnemu przekonaniu samo promieniowanie słoneczne nie jest przyczyną powstawania przebarwień. Można powiedzieć, że słońce jest tylko katalizatorem, a prawdziwym powodem ich ujawnienia są np. urazy, wahania hormonów lub skutki uboczne niektórych leków.

W związku z tym przebarwienia możemy podzielić na:

 • Posłoneczne – inaczej soczewicowate lub starcze – powstają z wiekiem na skutek nadmiernego opalania się
 • Pourazowe – np. po oparzeniu, zadrapaniu, zabiegach chirurgicznych
 • Hormonalne – spowodowane wahaniem hormonów np. podczas ciąży lub spowodowane tabletkami antykoncepcyjnymi
 • Po lekach – jako skutek uboczny np. leki psychotropowe
 • Spowodowane chorobą np. choroba Adisona

Dlaczego przebarwienia wracają?

Problem związany z nawracaniem przebarwień spowodowany jest kilkoma czynnikami. Po pierwsze sukces zależy od tego na jakiej głębokości w skórze przebarwienie jest umiejscowione: czy jest to naskórek – i tu mamy łatwiej, czy jest głębiej, w skórze właściwej. Po drugie melanina, czyli barwnik odpowiedzialny za przebawienia lubi wędrować tzn. zmieniać miejsce położenia – idzie albo głębiej w skórę albo rozchodzi się w bok. Dodatkowo proces wytwarzania melaniny to proces, który trwa cały czas, nawet jeśli nie wychodzimy na słońce. W związku z tym produkcja barwnika odbywa się również w tedy kiedy prowadzimy terapię. Do tego wszystkiego skóra ma swoją pamięć i nawet jeśli usuniemy w danym miejscu nadmiar barwnika, będzie robić wszystko, żeby przywrócić stan poprzedni – bo tak pamięta. To zjawisko, nie jest jeszcze do końca znane, w związku z tym nie wiadomo jak „oszukać” skórę i sprawić, żeby zapomniała o wcześniejszym przebarwieniu. Trzeba po prostu działać tak, ab stopniowo oduczać skórę od starych nawyków. Dlatego zawsze wykonuje się serię zabiegów.

Z nowych badań wynika również, że przebarwienia, a szczególnie melasma (przebarwienia np. hormonalne) są bardzo wrażliwe na naszą ingerencję. Zabieg za słaby nie da efektu, zabieg za mocny może sprawę jeszcze pogorszyć.

Dr Marek Wasiluk, specjalista w dziedzinie medycyny estetycznej, założyciel kliniki Triclinicum, tak pisze o przypadku swojej pacjentki:

„Pacjentka miała na nogach rozstępy, które próbowano usuwać kwasem TCA. Zabieg, nie dość, że całkowicie nieskuteczny, pozostawił na skórze rozległe przebarwienia pourazowe. Pacjenta trafiła do mnie po próbach ich likwidacji IPL-em, bez efektu. Po sześciu zabiegach udało mi się sprawić, że przebarwienia były już niemal niewidoczne, jednak pacjentka zdecydowała (a ja się zgodziłem), że chce jeszcze jednego zabiegu, żeby je usunąć całkowicie. Chcąc do końca pozbyć resztek barwnika, zdecydowaliśmy się wykonać mocny zabieg. To był błąd. Po miesiącu pacjentka przyszła z nawrotem/większymi przebarwieniami niż przed ostatnim zabiegiem. Na szczęście nie wróciły do stanu początkowego, ale wyglądały tak, jak trzy zabiegi wstecz. Nie było się nad czym zastanawiać, musiałem kontynuować leczenie, potrzeba było kilka kolejnych zabiegów. Ten przypadek uświadamia, jak mocno komórki barwnikowe reagują na ingerencję i jak trzeba być ostrożnym i mieć wyczucie.”

Sposoby na usunięcie przebarwień

Swoim klientkom proponuję zazwyczaj serię 3-etapowych zabiegów z kawasami , które oddziałują równocześnie na melanogenezę jak i przyśpieszają wymianę komórkową. (Substancje aktywne wykorzystywane w każdym z zabiegów umieszczam na końcu wpisu.)

Dobre rezultaty zauważyłam również po uzupełnienieniu tej kuracji o 1-3 zabiegi mezoterapii mikroigłowej z wykorzystaniem wysoce aktywnego serum działającego rozjaśniająco i rozbijającego cząsteczki melaniny na mniejsze.

Przebarwienia umiejscowione bardzo głęboko wymagają innego tratowania np. terapii łączonej lasera bromkowo-miedzowego z laserem q-switch wykonywanego przez lekarza medycyny estetycznej.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień i ich nawrotom?

Kobiety przyjmujące antykoncepcję oraz te w ciąży są bardziej narażone na powstawanie przebarwień. Ogólnie uważa się ze nie należy się wtedy opalać. Niestety to nie wystarczy. Wpływ na powstanie przebarwień może mieć też tylko chwilowa ekspozycja na słońce np. wiosenny spacer lub jazda samochodem, podczas której słońce oświetla twarz. Dlatego tak ważne jest używanie kremów z najwyższym filtrem, najlepiej tych mineralnych, które powodują odbijanie promieni od warstwy kremu oraz noszenie kapelusza.

U innych osób także mogą powstać przebarwienia i często przyczyna ich wystąpienia jest niemożliwa do zdiagnozowania, dlatego na koniec tego wpisu zachęcam wszystkich do regularnego stosowania wysokich filtrów na twarz.

Substancje aktywne, które wykorzystuję w zabiegach na przebarwienia to:

 • RETINAL (Cyklodekstryna ): Stymuluje wymianę komórkową. Wspomaga rozdzielenie i dyspersję granulek melaniny w keratynocytach, wspomaga degradację melaniny poprzez stymulację podrażniającą enzymy lizosomalne (odpowiedzialne za degradację i trawienie obcych cząsteczek endogennych) które ułatwiają proces złuszczania.
 • AZELOGLICYNA: Posiada bezpośrednie działanie antyproliferacyjne / cytotoksyczne na nieprawidłowych melanocytach, hamuje utlenianie tyrozyny, posiada działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.
 • KWAS FITOWY: Posiada działanie antyoksydacyjne, się z “miedzią” i sprawiania że jest ona niedostępna dla tyrozynazy. posiada właściwości chelatujące dzięki swoim zdolnością do usuwania metali ciężkich. Hamuje melanogenezę dzięki zdolności wiązania
 • ARBUTYNA: Posiada działanie antyoksydacyjne, posiada działanie rozjaśniające, przekształca melaninę wyprodukowaną poprzez melanocyty w pigmenty bez zabarwienia. Pozwala to na rozjaśnienie występujących przebarwień aż do momentu ich całkowitego zniknięcia.
 • KWAS SALICYLOWY: Ułatwia usuwanie powierzchniowe komórek z przebarwieniami, pomaga w głębszej penetracji substancji aktywnych o działaniu rozjaśniającym, wyrównuje koloryt karnacji.
 • REZORCYNOL: Substancja o podwyższonej zdolności hamującej działanie tyrozynazy a w konsekwencji blokująca nadprodukcję melaniny.
 • ALLANTOINA: Nazwana jako “ cell- proliferant “ ponieważ nadzoruje tworzenie się tkanki nabłonkowej, posiada właściwości keratoplastyczne, emoliencyjne, łagodzące, antyoksydacyjne.
 • MOCZNIK: Wysokie stężenie tej substancji nadaje jej właściwości keratolityczne, ponieważ ułatwia oddzielenie martwych komórek z powierzchni a w konsekwencji ułatwia regenerację skóry, pozostawiając ją gładką i miękką.

Inne artykuły na naszym blogu